„Nem sok mindenhez értek, de ahhoz igen, hogyan keletkeznek a szörnyek” — J. K. Rowling, a Harry Potter írója nyílt levélben mondta el véleményét az (akkor még közelgő) Brexitről és Donald Trumpról. Egyértelműen az EU-ban maradás mellett foglalt állást, Trumpot pedig így jellemzi: „»Tegyük újra naggyá Amerikát« — kiáltja egy ember, aki fasisztaként viselkedik, bár nem annak hívja magát. Tömzsi ujjai rémisztően közel vannak Amerika nukleáris kódjaihoz. Ezt a kitüntetett helyzetét úgy érte el, hogy drasztikus, nem működőképes megoldásokat kínál komplex veszélyekre. Terrorizmus? »Tiltsuk be a muszlimokat!« Bevándorlás? »Építsünk falat.« Szeszélyes kidobófiú módjára viselkedik, örül, ha erőszak tör ki kampánygyűlésein, és büszkén fitogtatja a nők és a kisebbségek iránti lenézését. Isten segítse Amerikát. Isten segítse mindannyiunkat.”
Rowling véleményével párhuzamosan, ám attól függetlenül a University of Pennsylvania kutatója, Diana Mutz a közelmúltban publikálta tanulmányát, mely egyértelmű kapcsolatot von Donald Trump politikájának negatív megítélése és a Harry Potter-könyvek ismerete között. 2014-ben és 2016-ban 1142 amerikai véleményének változását vizsgálta , és arra az eredményre jutott, hogy egy százpontos skálán kötetenként 2-3 ponttal csökkent Trump támogatottsága a Harry Potter-olvasók körében. Aki a teljes, hétkötetes sorozatot olvasta, az körülbelül 18 ponttal látja Trumpot kevésbé szimpatikusnak. A hasonlóság Voldemort és Trump retorikája között nem kerülte el az olvasók figyelmét, így született a Trumpdemort név, de Trump támogatói is készítettek posztereket Voldemorttól vett idézetekkel.
Végül még egy hír társadalmi problémákban állást foglaló írókról. J. R. R. Martin, a Trónok harca írójának és a horrorklasszikus Stephen King beszélgetésén a jó és a rossz természete, valamit az automata fegyverek is szóba kerültek. Martin, akinek sorozatát gyakran hasonlítják Tolkien könyveihez, arról beszélt, hogy míg Tolkiennél a gonosz mindig kívülről érkezik, addig ő nem hisz abban, hogy jó és rossz egyértelműen szétválaszthatóak. Ő maga a szürke zónában mozgó karaktereket részesíti előnyben. Stephen King a negyvenkilenc halálos áldozatot követelő június 12-i orlandói fegyveres támadás kapcsán ismét sürgette az amerikai fegyvertartás szabályainak szigorítását. 2013-as Guns (Fegyverek) című esszéjében már írt az automata és félautomata fegyverek betiltásáról, melyeket „tömegpusztító fegyvereknek” nevezett.